اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

پردازنده‌های جدید اینتل با قابلیت افزایش ضریب پردازشی

۵۲۴ شماره اطلاع نامه : پردازنده‌های جدید اینتل با قابلیت افزایش ضریب پردازشی ۱۳۹۳/۰۳/۰۳ پردازنده‌های جدید اینتل با قابلیت افزایش ضریب پردازشی فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات پردازنده‌های جدید اینتل با قابلیت افزایش ضریب پردازشی

پردازنده‌های جدید اینتل با قابلیت افزایش ضریب پردازشی

اخیرا فروشندگان اینترنتی محصولات سخت افزاری، نمونه هایی از پردازنده های سوکت LGA1150 نسل بعدی اینتل را که دارای قابلیت افزایش ضریب پردازشی میباشند، در لیست پیش فروش خود قرار داده اند. این نوع پردازنده ها قرار است در ماه ژوئن امسال وارد بازار شوند که سه نمونه از این رده پردازنده ها Corei7-4790K، Corei5-4690K و Pentium G3258 می باشند.

دو نمونه اول این گروه با نام مستعار "Devil’s Canyon" یا دره شیاطین ملقب شده اند. قطعه مرکزی این پردازنده ها از یک نیمه رسانای خاص (با عبارت فنی die) از گروه خانواده Haswell است که با دقت خاصی طراحی و انتخاب شده است و ویژگیهای آن عبارتند از قابلیت دریافت ولتاژ ورودی بیشتر، کیفیت بالاتر مونتاژ، پایه های اتصالی LGA با ظرفیت رسانایی بالاتر و همچنین استفاده از ماده ای خاص در بین قطعه نیمه رسانا و دفع کننده حرارت که کارآیی بسیار بالایی برای انتقال و دفع حرارت دارد. پردازنده Corei7-4790K در واقع یک پردازنده مجتمع چهار هسته ای است که قابلیت تقسیم پردازش به 8 هسته منطقی را دارد. همچنین قلب گرافیکی داخل آن، از نوع HD 4600 بوده و دارای 8 مگابایت حافظه موقت L3 Cache نیز می باشد.

سرعت پردازش آن در حال نرمال، 4.1 GHz و در حالت توربو، رقم شگفت انگیز 4.40 GHZ میباشد. نمونه دوم، یعنی Corei5-4690K نیز دارای 4 هسته داخلی است اما بر خلاف قبلی، قابلیت 8 هسته منطقی را نداشته و از 6 مگابایت cache برخوردار است. ارائه سرعت قابل قبول پردازشی، در حد 3.5GHZ در حالت عادی و 3.9GHz برای حالت توربو، دیگر ویژگی این مدل خواهد بود. هر دو پردازنده مذکور، قابلیت ویرایش ضریب سرعت پردازشی را دارا بوده و توانایی پشتیبانی از تنظیم حافظه رم بر روی فرکانس بالاتر را نیز فراهم میکنند. قیمت پیش فروش پردازنده اول 370 دلار بوده و مدل دوم (Corei5-4690K) به قیمت 250 دلار بفروش خواهد رسید.

اما مدل سوم یعنی Pentium G3258 کمی متفاوت است. معمولا سرعت و قابلیت های دیگر پردازنده های ارزانتر اینتل و بخصوص نسل پنتیوم، قابل سفارشی سازی نیستند اما معرفی چنین پردازنده ای با این ویژگی آنهم با قیمت زیر 100 دلار، می تواند تنها یک دلیل منطقی داشته باشد و آنهم فرا رسیدن سال 2014 به عنوان بیستمین سال تولد نسل پنتیوم اینتل است. نام پنتیوم در طی این سالها برای همه، به نامی آشنا و معروف بدل شده است. این پردازنده، از خانواده Haswell، دو هسته ای بوده و فاقد قابلیت تقسیم پردازش بین هسته ها و همچنین بدون قابلیت توربو عرضه شده است.

این پردازنده از ویژگی موسوم به AVX-instruction که از زمان پردازنده های نسل Sandy Bridge اینتل در اوایل 2011 معرفی شد نیز بی بهره است. (AVX ظرفیت پردازشهای عددی را به 256 بیت و در بعضی مدلها به 512 بیت افزایش میداد و امکان بالا بردن دقت ضریب پردازش هسته را در حد ارقام اعشاری بالا میبرد). با وجود اینها، باز هم این پردازنده قادر است سرعت بسیار مناسب 3.20GHz را ارائه دهد. Cache L3 آن برابر با 3 مگابایت بوده و به قیمت 80 دلار روانه بازار خواهد شد.

شهر سخت افزار