اخبار و مقالات :: کامپیوتر و سخت افزار

دو رکورد جهانی دیگر برای غول سخت افزار

۵۶۵ شماره اطلاع نامه : دو رکورد جهانی دیگر برای غول سخت افزار ۱۳۹۳/۰۳/۲۵ دو رکورد جهانی دیگر برای غول سخت افزار کامپیوتر و سخت افزار :: اخبار و مقالات دو رکورد جهانی دیگر برای غول سخت افزار

دو رکورد جهانی دیگر برای غول سخت افزار

این روزها از دنیای اورکلاک خبر های جالبی در مورد ثبت رکوردی شگفت انگیز به گوش می رسد. این رکورد فوق العاده که در وبسایت HWBOT رتبه نخست را کسب کرده توسط یکی از اعضای گروه حرفه ای HKEPC OC به ثبت رسیده است. اورکلاکر حرفه ای این گروه خشن، آقای John Lam با بهره گیری از مادربورد قدرتمند و زیبای ASRock OC Formula و همچنین پردازنده ای از چهارمین نسل اینتل یعنی Core i7-4770K، طی ساعت ها تلاش توانست با موفقیت فرکانس موثر آن را تا چیزی حدود 7181.23 مگاهرتز افزایش داده و بار دیگر بعد از مدت ها، شگفتی را به دنیای اورکلاک بازگرداند.

البته این تنها فعالیت John Lam در چند روز اخیر نبوده است چرا که پس از کسب موفقیتی این چنینی، او باز هم به تلاش خود در این باره ادامه داد تا با کسب امتیازی معادل 1601 در تست Intel XTU، معنای دیگری از اوکلاک CPU را برای دوست داران این حرفه تعریف کند. Lam اصلی ترین عامل موفقیت خود را مادربورد پرقدرت کمپانی ASRock اعلام کرده است. این مین بورد که توسط اسطوره اورکلاک یعنی آقای Nick Shih طراحی شده، با امکاناتی که در اختیار کاربر خود قرار می دهد طبیعتا برای دوست داران اورکلاک(مبتدی تا حرفه ای) کاملا مناسب است.

از جمله این امکانات میتوان به تکنولوژی Super Alloy اشاره کرد. Alloy که به معنای آلیاژ است، نشان می دهد که هیت سینک ها و چوک های در نظر گرفته شده برای این محصول از ترکیب بهترین و گرانبها ترین فلزات ساخته شده اند و قطعا دما و حرارت تولید شده را به شکلی قابل توجه کاهش می دهند. ماسفت های در نظر گرفته شده برای این محصول نیز از خانواده ماسفت های Dual-Stack و NexFET محسوب می شوند و به خوبی نیروی مورد نیاز حافظه های رم را تامین می کنند.

در کنار این موارد، مقاومت این محصول در مقابل تخلیه الکترواستاتیکی نیز (حداکثر 15 ولت) تحسین برانگیز است. علاوه بر وجود چنین فناوری فوق العاده و البته پر هزینه ای، این مین بورد، بهترین ویژگی های خانواده خود OC Formula را نیز به ارث برده است. از جمله این ویژگی ها، می توان به وجود مدار رگولاتوری 4+12 فاز، PCB اختصاصی 8 لایه و بایوسی موسوم به Jumbo V اشاره کرد. این بایوس دست کاربران را برای اعمال تغییرات در تنظیمات بایوس باز گذاشته و حتی می توان به وسیله آن، ولتاژ هسته پردازشی و ولتاژ حافظه های رم را تا بیشترین حالت ممکن یعنی 3 ولت افزایش داد.

اما این تنها رخداد این چند روز اخیر دنیای اورکلاک نبود؛ آقای Nick Shih، پس از شکسته شدن رکورد جهانی توسط Lam، به جنب و جوش افتاد تا خودی نشان بدهد و با استفاده از همین مادربورد و پردازنده ای از خانواده Devils Canyon Core i7-4790 رقیب خود را شکست دهد. او با استفاده از نیتروژن مایع توانست فرکانس موثر پردازنده را در ولتاژ 1.79 ولت، به چیزی بالاتری از 7 گیگاهرتز افزایش دهد.

شهر سخت افزار