اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

تعویض پردازنده های AMD و Intel با پردازنده های روسی Baikal

۵۸۴ شماره اطلاع نامه : تعویض پردازنده های AMD و Intel با پردازنده های روسی Baikal ۱۳۹۳/۰۴/۰۵ تعویض پردازنده های AMD و Intel با پردازنده های روسی Baikal فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات تعویض پردازنده های AMD و Intel با پردازنده های روسی Baikal

تعویض پردازنده های AMD و Intel با پردازنده های روسی Baikal

روس ها قصد دارند تا سال 2015 تمام پردازنده های Intel و AMD را که در کامپیوتر های سیستم اداری و دولتی روسیه مورد استفاده قرار میگیرند با نوع جدیدی از پردازنده ها به نام Baikal که تماماً در روسیه طراحی و ساخته خواهد شد و از معماری ARM بهره میبرد جایگزین نمایند. دلیل این اقدام روسیه بسیار ساده است، آنها اعتقاد دارند احتمال اینکه دو تولید کننده بزرگ پردازنده یعنی Intel و AMD با سازمانهای اطلاعاتی و جاسوسی امریکا نظیر NSA و CIA همکاریهای پشت پرده داشته باشند دور از انتظار نیست.

پردازنده های Baikal از معماری 64 بیتی و مبتنی بر ARM Cortex A57 بهره خواهند برد. سرعت پردازش در حد 2 گیگاهرتز خواهند داشت و در دو نوع M و M/S ساخته خواهند شد که البته هنوز دقیقاً مشخص نیست M و M/S از نظر فنی به چه معناست. این پردازنده ها 8 هسته ای خواهند بود که نوع پیشرفته تر آن که در سال 2016 ساخته خواهد شد 16 هسته ای خواهد بود. شرکت سازنده این پردازنده، Baikal Electronics نام دارد که انتظار میرود بزودی در رده ثروتمند ترین کمپانی های روسیه قرار گیرد.

حال مقامات روسیه قصد دارند تعداد 700 هزار کامپیوتر شخصی و حدود 300 هزار سرور از کشور ایالات متحده خریداری نمایند که مبلغ این معامله بالغ بر 1300 میلیارد دلار خواهد بود. با ساخت پردازنده های Baikal و بکارگیری آن بجای پردازنده های امریکایی، روسیه مبلغی معادل 3.5 میلیارد دلار در خرید CPU صرفه جویی خواهد کرد که البته از نظر تجاری به امریکا و یا دو غول بزرگ Intel و AMD ضربه آنچنان بزرگی وارد نخواهد کرد اما این تصمیم در حد خود، تصمیم بزرگی برای روسیه محسوب میشود مخصوصاً اینکه صنعت روسیه تا بحال با پردازنده های این دو تولید کننده کار کرده اند و تعویض یکباره آنها در تمام موسسات و ادارات دولتی، میتواند ریسک بزرگی برای روسیه در بر داشته باشد.

بنا به گفته های مقامات روسی، پردازنده های Baikal در سیستم های دولتی استفاده خواهند شد اما نکته جالب اینجاست که اگر پروژه Baikal موفقیت آمیز باشد، روسیه به سرعت تمام سیستم های غیر اداری و کارخانجات و غیره را نیز به این پردازنده مجهز خواهد کرد و در نتیجه تولیدات Intel و AMD کم کم از بازار روسیه محو خواهند شد و قسمت ترسناک آن بخصوص برای ایالات متحده زمانی است که روسیه بخواهد پردازنده های موفق خود را (مسلماً با قیمت رقابتی تر) در دیگر کشورها نیز به فروش برساند. باید انتظار داشت که آزمایشهای تکنیکی بر روی پردازنده های Baikal و رتبه بندی آنها بزودی آغاز شود و پس از آن باید منتظر اخبار داغ تری درباره این نوع پردازنده باشیم.

شهر سخت افزار