اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

مشخصات پردازنده های Skylake فاش شد

۵۸۸ شماره اطلاع نامه : مشخصات پردازنده های Skylake فاش شد ۱۳۹۳/۰۴/۰۸ مشخصات پردازنده های Skylake فاش شد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات مشخصات پردازنده های Skylake فاش شد

مشخصات پردازنده های Skylake فاش شد

پس از اعلام زمان عرضه پردازنده های 14 نانومتری Skylake، حالا اینتل در اقدامی جداگانه، مشخصات سری پردازنده های این خانواده بزرگ را به انتشار رسانده است. این پردازنده ها که در 4 نوع مختلف و کد رمزهای ‘S’، ‘Y’، ‘U’ و ‘H’ روانه بازار خواهند شد به ترتیب برای نصب در سیستم های دسکتاپ، کامپیوترهای All in one و دستگاه های قابل حمل طراحی شده اند و برخلاف دیگر محصولات اینتل، اکثرا دارای سوکت (BGA (Ball Grid Array می باشند.

SKL-Y: این پردازنده از دو هسته پردازشی و گرافیک مجتمع GT2 بهره می برد که در کنار حافظه های رم DDR3 (فرکانس موثر 1600 مگاهرتز) به خوبی از عهده پردازش داده ها بر می آید. توان مصرفی این محصول 4 وات گزارش شده است.

SKL-U: سری محصولات U شامل دو نوع نسبتا متفاوت می باشد که هردو از دو هسته پردازشی و رم های DDR3 پشتیبانی می کنند و به ترتیب دارای گرافیک مجتمع GT2 و GT3e می باشند. گذشته از این مورد، دومین پلتفرم از سری محصولات U دارای 64 مگابایت حافظه eDRAM نیز می باشد و طبیعی است برای کاربرانی با پردازش های گرافیکی سنگین تر، مناسب تر است. توان این محصولات به ترتیب 15 و 28 وات اعلام شده است.

SKL-H: پردازنده های سری H نیز همچون سری U خانواده ای کوچک و دو نفره دارد که هردو آنها از چهار هسته پردازشی بهره می برند و برخلاف دیگر پردازنده های Skylake از رم های DDR4 (فرکانس موثر 2133 مگاهرتز) پشتیبانی می کنند. پردازنده گرافیکی در نظر گرفته شده برای این دو محصول GT2 و GT4e (به همراه 128مگابایت حافظه eDRAM) اعلام شده است که هرکدام به ترتیب دارای توانی معادل 35 و 45 وات می باشند.

SKL-S: این پردازنده ها که مختص نصب در سیستم های دسکتاپ طراحی شده اند، از دو نوع رم های DDR3L و DDR3L-RS و همچنین حافظه های رم DDR4 با فرکانسی معادل 2133 مگاهرتز پشتیبانی می کنند که طبیعتا این موضوع کار تولید کنندگان مادربوردها را کمی مشکل می کند. همچنین این پردازنده ها از گرافیک های مجتمع GT2 و GT4e و توان مصرفی دوگانه (Dual TDP) بهره می برند که میزان توان مصرفی آنها بین دو مقدار 35 و 65 وات در نوسان است. این پردازنده ها که دارای 2 و 4 هسته پردازشی می باشند، از حافظه های دو گانه نیز پشتیبانی می کنند و به نظر می رسد که به خوبی از عهده پردازش های سنگین بر می آیند.

در انتها، باید گفت مشخصات اعلام شده قابل توجه هستند اما این احتمال می رود تا شاهد تغییرات خیلی جزئی در مشخصات اعلام شده سری پردازنده های Skylake باشیم.

شهر سخت افزار