اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

پردازنده 8 هسته ای اینتل از نسل Haswell-E در راه است

۵۹۱ شماره اطلاع نامه : پردازنده 8 هسته ای اینتل از نسل Haswell-E در راه است ۱۳۹۳/۰۴/۰۹ پردازنده 8 هسته ای اینتل از نسل Haswell-E در راه است فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات پردازنده 8 هسته ای اینتل از نسل Haswell-E در راه است

پردازنده 8 هسته ای اینتل از نسل Haswell-E در راه است

پس از مدتها انتظار ظاهراً اینتل قصد دارد پردازنده های نسل چهارم خود موسوم به Haswell-E را روانه بازار کند. سه مدل پردازنده Core i7 از این نسل جدید از حاقظه های DDR4 پشتیبانی میکنند اما تنها یک مدل یعنی Core i7-5960X دارای 8 هسته بوده و دو مدل دیگر یعنی Core i7-5930K و Core i7-5820K همانند پردازنده های نسل Ivy Bridge دارای شش هسته خواهند بود.

این اولین گروه از پردازنده های نسل Haswell-E خواهد بود. پردازنده Core i7-5960X Extreme Edition که قویترین CPU در این گروه سه تایی بشمار می رود مخصوص علاقمندان به اورکلاک و همچنین گیمر های حرفه ای است. این گروه نیز همانند پردازنده های نسل سوم اینتل یعنی Ivy Bridge از معماری 22 نانو متری بهره می برند اما به دلیل طراحی پیشرفته تر در زمینه توان مصرفی و همچنین بهبود در پردازش چند رشته ای (Hyperthreading)، کارآیی نسبتاً بالاتری نسبت به نسل قبل خواهند داشت، خصوصاً Core i7-5960X با داشتن دو هسته بیشتر از همتای نسل قبلی خود یعنی Core i7-4960X Extreme Edition میتواند تا مدتی رتبه برترین پردازنده اینتل را به خود اختصاص دهد. فقط بدانید که قیمت آن زیاد ارزان نیست و اورکلاکرها و گیمرهای حرفه ای باید 999 دلار برای خرید آن هزینه کنند.

پردازنده Core i7-5960X از 20 مگابایت L3 cache برخوردار است و سرعت آن در حالت نرمال، 3.0 گیگاهرتز و در حالت توربو 3.3 گیگاهرتز خواهد بود. با اینکه Core i7-5960X دو هسته بیشتر از Core i7-4960X دارد اما حد حرارتی آن تنها 10 وات بیشتر و برابر با 140 وات خواهد بود که نشان دهنده بهبود معماری بکار رفته در خانواده Haswell-E می باشد. پشتیبانی از حافظه رم های DDR4 با سرعت 2133 مگاهرتز از دیگر ویژگی های برجسته این پردازنده است که دو نکته در این رابطه شایان توجه است.

اول اینکه همانطور که میدانید ولتاژ مورد نیاز حافظه های DDR3 بین 1.5 تا 1.65 ولت است در حالی که رم های DDR4 ولتاژ پایین تری در حد 1.2 ولت نیاز خواهند داشت که این خود باعث بهبود عملکرد سیستم می شود. دوم اینکه چون واحد کنترل حافظه RAM در نسل Haswell-E بر روی خود پردازنده قرار گرفته است بنابراین پردازنده قادر است با سرعت بالاتری با حافظه رم ارتباط برقرار کرده و بدین ترتیب تاخیر در نقل و انتقال اطلاعات بین RAM و CPU کمتر خواهد شد و در نتیجه بازدهی کل سیستم بهبود خواهد یاقت.

پردازنده های سری Haswell-E مانند پردازنده های Ivy Bridge-E قابلیت اورکلاک را خواهند داشت و در واقع، هم CPU و هم حافظه های RAM به طرق مختلف قابل اورکلاک کردن هستند که در زیر به چند نمونه اشاره شده است:


• افزایش سرعت هسته مرکزی با فواصل 100 مگاهرتز

• پشتیبانی از حالت XMP برای اورکلاک حافظه RAM

• قابلیت بالا بردن سرعت پردازش در حالت توربو

• قابلیت افزایش سرعت حافظه RAM تا 2667 مگاهرتز

• قابلیت افزایش توان واحد کنترل حافظه

• قابلیت افزایش محدوده ولتاژ مصرفی
 

قابل ذکر است که موارد بالا تنها لیست کوناهی از قابلیت های پردازنده Core i7-5960X در زمینه اورکلاک می باشد.

شهر سخت افزار