اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

جدال مرورگرهای اینترنتی ؛ کروم بالاتر از فایرفاکس، اکسپلورر در صدر

۵۹۹ شماره اطلاع نامه : جدال مرورگرهای اینترنتی ؛ کروم بالاتر از فایرفاکس، اکسپلورر در صدر ۱۳۹۳/۰۴/۱۲ جدال مرورگرهای اینترنتی ؛ کروم بالاتر از فایرفاکس، اکسپلورر در صدر نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات جدال مرورگرهای اینترنتی ؛ کروم بالاتر از فایرفاکس، اکسپلورر در صدر

جدال مرورگرهای اینترنتی ؛ کروم بالاتر از فایرفاکس، اکسپلورر در صدر

شرکت Net Applications به تازگی آمار جدیدی از میزان استفاده از مرورگرهای اینترنتی در ماه ژوئن ارائه کرده است. طبق این گزارش مرورگر کروم در ماه گذشته فایرفاکس را پشت سر گذاشته است. میزان استفاده از کروم از 17.7 درصد ماه می به 19.3 درصد در این ماه افزایش یافت. آن‌گونه که در این گزارش آمده است، اینترنت اکسپلورِر همچنان با اختلاف زیاد پر استفاده‌ترین مرورگر اینترنتی محسوب می‌شود و در ماه ژوئن 58.3 درصد از سهم بازار مرورگرها را در اختیار داشته است.

سال گذشته و درست در همین بازه زمانی، کروم 17.1 درصد از سهم بازار را در اختیار داشت و پس از یک دوره نزولی که پشت سر گذاشت، مجددا موفق شد تا این سهم را در اردیبهشت امسال بدست آورده و در خرداد ماه (ژوئن) به 19.3 درصد برساند. این در حالی است که در طول سال گذشته فایرفاکس بطور مداوم در حال از دست دادن سهمش از بازار بوده و ماه به ماه از محبوبیت آن کاسته می‌شود. اما اگر بخواهیم کمی در این آمار دقیق‌تر شویم و ببینیم کدام نسخه‌ از این مرورگرها بیشترین کاربر را دارند، باید بگوییم که در ماه ژوئن 2014 (11 خرداد تا 9 تیر امسال) اینترنت اکسپلورِر 8 با 21.2 درصد، اینترنت اکسپلورِر 11 با 17 درصد و کروم 35 با 12.5 درصد بیشترین میزان استفاده توسط کاربران را داشته‌اند.

این در شرایطی است که شرکت دیگری که اطلاعات مربوط به مرورگرها را بررسی می‌کند، یعنی StatCounter معتقد است در حال حاضر کروم پر استفاده‌ترین مرورگر اینترنتی است و حتی بالاتر از اینترنت اکسپلورِر رتبه اول را در اختیار دارد. تفاوت بین آمار این دو شرکت به شیوه‌ بررسی ترافیک وب مربوط به هر کاربر برمی‌گردد. Net Applications که اطلاعات آن مورد استناد این مقاله است به جای تعداد بازدید صفحات، تعداد بازدیدکنندگان منحصر به فرد هر وب‌سایت را در طول روز مورد محاسبه قرار می‌دهد. همچنین این شرکت حضور قوی تری در برخی کشورها نسبت به سایر رقبایش دارد.

زومیت