اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

سری جدید پردازنده های مبتنی بر Haswell در راه اند

۶۳۹ شماره اطلاع نامه : سری جدید پردازنده های مبتنی بر Haswell در راه اند ۱۳۹۳/۰۴/۳۱ سری جدید پردازنده های مبتنی بر Haswell در راه اند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات سری جدید پردازنده های مبتنی بر Haswell در راه اند

سری جدید پردازنده های مبتنی بر Haswell در راه اند

اینتل، یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان چیپست های پرقدرت و کم مصرف، بار دیگر سری جدیدی از محصولات خود مبتنی بر معماری Haswell را معرفی نمود. این 8 پردازنده که به گفته تولید کننده، نسبت به کارایی بالا، از قیمتی استثنایی و مناسب برخوردارند، از دو هسته پردازشی و توان مصرفی پائین بهره می برند و تنها برروی مادربوردهایی با سوکت LGA 1150 قابل نصب می باشند.

پردازنده های پنتیوم این گروه که با اسامی G3250، G3250T، Pentium G3450T و G3460  شناخته می شوند، دارای فرکانسی بین 2.80 و 3.50 گیگاهرتز می باشند و همگی از گرافیکی مجمتع با کلاک موثر 1.10 گیگاهرتز بهره می برند. همچنین سه مگابایت حافظه نهان سطح سه نیز برای 4 پردازنده سری پنتیوم در نظر گرفته شده است. توان مصرفی این محصولات نیز 35 (پردازنده هایی با پسوند T) و  53 وات گزارش شده است که به نسبت قدرت و کارایی بالای آنها، مناسب به نظر می رسد.

حالا به سراغ 4 پردازنده دیگر از سری i3 ها می رویم. این پردازنده ها که با عنوان i3-4160، i3-4160T، Core i3-4360T و i3-4370 معرفی شده اند، همچون سری پنتیوم، از دو هسته پردازشی و توان مصرفی تقریبا یکسان بهره می برند با این تفاوت که آنها (سری i3 ) از فناوری اختصاصی اینتل، موسوم به فرا ریسمانی یا همان Hyper threading، پشتیبانی می کنند.

این فناوری که در پردازش های موازی تاثیر بسزایی دارد، در اجرای چند دستورالعمل به طور همزمان مورد استفاده قرار می گیرد و موجب افزایش کارایی کلی پردازنده می شود. این 4 پردازنده مبتنی بر معماری هسول، به ترتیب دارای فرکانسی موثر بین 3.10 تا 3.80 گیگاهرتز می باشند و با 3 و 4 مگابایت حافظه نهان سطح سه همراه شده اند. پردازنده ای گرافیکی با فرکانس موثر 1.15 گیگاهرتز نیز برای آنها در نظر گرفته شده است تا اجرای بسیاری از بازی ها را ممکن و نیاز کاربر را از خرید کارت گرافیکی مجزا برطرف کند.

شهر سخت افزار