اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

درایو اکسترنال My Book Duo با ظرفیت 12 ترابایت

۶۴۷ شماره اطلاع نامه : درایو اکسترنال My Book Duo با ظرفیت 12 ترابایت ۱۳۹۳/۰۵/۰۴ درایو اکسترنال My Book Duo با ظرفیت 12 ترابایت فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات درایو اکسترنال My Book Duo با ظرفیت 12 ترابایت

درایو اکسترنال My Book Duo با ظرفیت 12 ترابایت

شرکت Western Digital به تازگی یک درایو ذخیره سازی به نام My Book Duo 12 TB را معرفی کرده که قابلیت استفاده از دو هارد دیسک 6 ترابایتی را دارد و از طریق پورت USB 3.0 به کامپیوتر و یا سرور متصل می شود. هنوز مدت زیادی از معرفی هارد دیسک های 6 ترابایتی سری "قرمز" همین شرکت نمی گذرد که اقدام به معرفی My Book Duo نیز نموده است. شرکت Western Digital توصیه می کند که از هارد دیسکهای سری "قرمز" به جای سری "سبز" در این درایو جدید استفاده شود و دلیل آن، پشتیبانی بهتر این هارد دیسک ها از پیکربندی RAID است. هارد دیسک های سری "سبز" ارزانتر و مقرون به صرفه تر هستند اما سری "قرمز" با انواع ترکیب بندی RAID تطابق بیشتری دارند.

درایو My Book Duo 12 TB از سه حالت RAID پشتیبانی میکند: RAID 1 برای افزایش امنیت در صورت از دست رفتن اطلاعات، RAID 0 برای بالا یردن سرعت بازخوانی و ذخیره سازی و حالت سوم نیز JBOD که همه هارد دیسک ها را به عنوان یک فضا یا یک هارد دیسک در اختیار سیستم عامل قرار می دهد. هر کدام از این پیکربندی ها مزایا و معایب خودشان را دارند. مثلاً در حالت RAID 0 نقل و انتقال داده ها با حداکثر سرعت 290 مگابایت در ثانیه انجام خواهد شد. بدلیل اینکه فایل ها به تکه های کوچکتر تقسیم شده و هر قسمت بر روی یک هارد دیسک ذخیره میشود بنابر این سرعت ذخیره سازی بسیار بالا خواهد بود اما در صورتی که یکی از هارد دیسک ها به دلیل خرابی و یا هر دلیل دیگر از کار بیفتد، کل اطلاعات غیر قابل دسترسی خواهند بود.

در حالت RAID 1 که به RAID آینه ای نیز معروف است اطلاعات به طور همزمان بر روی دو دیسک ذخیره می شوند بنابر این در صورت بروز ایراد فنی در یکی از هارد دیسک ها، نسخه کاملی از تمام اطلاعات بر روی هارد دیسک دوم قابل دسترسی خواهد بود. در این نوع پیکربندی، امنیت اطلاعات، تامین است و سرعت بازخوانی اطلاعات نیز بالاتر است اما سرعت ذخیره سازی پایین خواهد آمد چون سیستم عامل مجبور است هر قطعه اطلاعات را در دو جا به طور همزمان ذخیره کند. در حالت سوم یعنی JBOD نیز کل فضای هارد دیسک ها به عنوان یک هارد دیسک شناسایی خواهد شد و اشکالی که در RAID 0 وجود داشت اینجا هم دیده می شود.

محصول دیگری از شرکت Western Digital به نام My Book 6 TB نیز قرار است به زودی به بازار عرضه شود که از یک هارد دیسک 6 ترابایتی سری "سبز" این شرکت بهره می برد. هنوز زمان دقیقی برای ارائه My Book Duo 12 TB و همچنین قیمت آن اعلام نشده است اما به دلیل آزمایشات مفصل و دقیقی که لازم است بر روی هارد دیسک های 6 ترابایتی جدید این شرکت انجام شود تا از صحت عملکرد و بازدهی مناسب آنها برای استفاده در مراکز ذخیره سازی اطلاعات و پردازش ابری اطمینان حاصل شود، باید کمی صبر کرد تا این آزمایشات به نتیجه برسد.

شهر سخت افزار