اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

ادامه تولید تراشه های سوکت +FM2 تا سال 2016

۶۵۳ شماره اطلاع نامه : ادامه تولید تراشه های سوکت +FM2 تا سال 2016 ۱۳۹۳/۰۵/۰۶ ادامه تولید تراشه های سوکت +FM2 تا سال 2016 فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات ادامه تولید تراشه های سوکت +FM2 تا سال 2016

ادامه تولید تراشه های سوکت +FM2 تا سال 2016

بنابر اخبار رسیده از شرکت AMD ظاهراً این شرکت قصد ندارد تا سال 2016 تغییرات عمده ای در طراحی پلتفرم پردازنده هایش برای کامپیوتر های شخصی بوجود آورد. شرکت AMD دو دلیل عمده برای این سیاست ارائه داده است. یکی در رابطه با حافظه های جدید DDR4 و دیگری مربوط به پروژه Fast-Forward است.

دلیل اول AMD این است که حافظه های DDR4 که با APU های جدید سازگار هستند، هنوز قیمت بالایی دارند و طیف وسیعی از کاربران غیر حرفه ای قادر به خریداری آن نیستند، بنابراین هنوز می توان صبر کرد که قیمت ها تعدیل شود تا کاربران بتوانند از این حافظه ها در کنار APU های جدید این شرکت استفاده کنند. در واقع هنوز جا برای استفاده از حداکثر قابلیت های APU های جدید AMD درکنار حافظه های DDR4 وجود دارد و این دو می توانند نیاز بسیاری از کاربران را تا سال بعد تامین نمایند.

دلیل دوم، پروژه Fast-Forward این شرکت است که در آن قصد دارد حافظه های پرسرعت را در کنار هسته اصلی APU قرار دهد و از این طریق بسیاری از مشکلات مربوط به کمبود حافظه رم را در پردازش های سنگین گرافیکی رفع نماید. این پروژه زمانبر است و به هر حال AMD باید تا به ثمر رسیدن آن صبر کند. شرکت AMD در حال طراحی APU جدیدی به نام Carrizo است که قرار است در نوت بوک های فوق باریک و تبلت ها که نیازمند حد حرارتی بسیار پایین برای پردازنده مرکزی هستند بکار گرفته شود.

این APU ها اولین چیپ هایی خواهند بود که در ریز معماری موسوم به Excavator استفاده خواهند شد. چیپ های Carrizo از حافظه های DDR3 استفاده خواهند کرد. به همین دلیل پیش بینی می شود شرکت AMD این چیپ ها را از نوع سوکت +FM2 و مبتنی بر ریز معماری Excavator طراحی نماید و این به معنی یک درجه ارتقاء در طراحی سوکت +FM2 خواهد بود. به هر حال سوکت +FM2 تا سال 2016 به عنوان پیشرفته ترین سوکت پردازنده های AMD به حساب خواهند آمد و در صورتیکه این شرکت بخواهد APU یا پردازنده جدیدی طراحی نماید، این طراحی بر پایه سوکت +FM2 خواهد بود.

شهر سخت افزار