اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

ریزتراشه‌ای با قدرت مغز انسان !

۶۷۹ شماره اطلاع نامه : ریزتراشه‌ای با قدرت مغز انسان ! ۱۳۹۳/۰۵/۱۹ ریزتراشه‌ای با قدرت مغز انسان ! فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات ریزتراشه‌ای با قدرت مغز انسان !

ریزتراشه‌ای با قدرت مغز انسان !

تراشه ها باعث می شوند تا دستگاه های قدرتمندی وارد بازار شوند. اکنون یک کمپانی معروف ریزتراشه ای را تولید کرده که قابلیت هایی مانند عملکرد مغز انسان ارائه می دهد. محققان کمپانی IBM با بررسی نحوه عملکرد نورون‌ها، سیناپس‌ها و سایر بخش‌های مغز در هنگام حل مسئله، ریز تراشه سیلیکونی متشکل از یک میلیون سلول عصبی قابل برنامه‌ریزی تولید کرده‌اند.

در طراحی ریز تراشه نوروسیناپتیک، از قشر مغزی (cerebral cortex) الگوبرداری شده است. مغز انسان از 86 تریلیون نورون و 100 تریلیون سیناپس تشکیل شده است. تراشه TrueNorth از یک میلیون سلول عصبی و 256 میلیون سیناپس قابل برنامه‌ریزی بر روی یک تراشه با 4096 هسته و 5.4 میلیارد ترانزیستور ساخته شده که در مقایسه با سایر ریز تراشه‌ها، انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند.

این ریز تراشه نوروسیناپتیک می‌تواند عملکردهای مغز در پردازش داده‌های بصری، بویایی و دریافتی از محیط را تقلید کرده و نحوه واکنش به موقعیت‌های مختلف را بیاموزد که طیف گسترده‌ای از امکانات محاسباتی، از خودروهای خودران تا سیستم‌های هوش مصنوعی را امکانپذیر می‌کند. همانطور که مغز از طریق چشم، گوش یا بینی، اطلاعات را از محیط دریافت می‌کند، ریز تراشه با کمک میلیون‌ها نورون و سیناپس قابل برنامه‌ریزی اقدام به به جمع آوری اطلاعات کرده و با پردازش این داده‌ها، نکات جدیدی یاد می‌گیرند. تراشه TrueNorth با استفاده از فناوری پردازش 28 نانومتر سامسونگ تولید و بودجه تحقیقاتی آن از سوی آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) ارائه شده است.

جی اس ام آریا