اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

کارت گرافیک های Radeon R9 285 در آستانه عرضه به بازار

۶۸۲ شماره اطلاع نامه : کارت گرافیک های Radeon R9 285 در آستانه عرضه به بازار ۱۳۹۳/۰۵/۲۱ کارت گرافیک های Radeon R9 285 در آستانه عرضه به بازار فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات کارت گرافیک های Radeon R9 285 در آستانه عرضه به بازار

کارت گرافیک های Radeon R9 285 در آستانه عرضه به بازار

بالاخره پس از مدتی انتظار، اخباری مبنی بر عرضه یکی از جدیدترین محصولات کمپانی AMD، یعنی Radeon R9 285، تحت برند های مختلفی همچون HIS، Sapphire، XFX به گوش می رسد. این پردازنده گرافیکی که بر مبنای معماری Tonga طراحی و تولید شده، تنها 65 وات مصرف دارد و با قدرت و امکاناتی مناسب، کاربران زیادی را شیفته خود خواهد کرد.

Radeon R9 285، همانطور که گفته شد از معماری Tonga بهره می برد که شاید بتوان این نوع معماری را تلفیقی از kepler و Tahiti دانست چرا که  قابلیت و توانایی این محصول در پردازش داده های گرافیکی همچون کارت های سری R9 270 و میزان مصرف و تولید حرارت آن تقریبا معادل کارت های متوسط سری 750 کمپانی انویدیا است. این کارت که نیروی خود را از دو کانکتور 6 پین دریافت می کند، دارای فرکانسی معادل 918 مگاهرتز است که در کنار دو گیگابایت حافظه رم GDDR5 (فرکانس 1375) تا حدودی مناسب به نظر می رسد.

همچنین رابط حافظه ای 256 بیتی برای این محصول در نظر گرفته شده است که پهنای باند بالای 176 گیگابایت برثانیه را در اختیار کاربر قرار می دهد. گذشته از این مشخصات، AMD تکنولوژی قابل توجهی موسوم به XDMA را نیز برای این کارت ویدیوئی در نظر گرفته است. این فناوری امکان کار بین دو کارت گرافیکی را بدون هیچ گونه رابط و تنها از طریق به اشتراک گذاری رابط PCI-e فراهم و بسیاری از مشکلات ناشی از عدم هماهنگی کارت های ویدئویی را برطرف می کند.

در حال حاضر، تنها کارت های سه کمپانی معتبر HIS، Sapphire و XFX، با عناوین Radeon R9 285 IceQ X2 Mini، Radeon R9 285 Dual-X و Radeon R9 285 Double Dissipation برای عرضه در بازار آماده شده اند. این کارت ها که نسبت به محصولات سری 280 کوچک تر طراحی شده اند، از هیت سینکی کاملا مشابه با کارت های سری R9 270 بهره می برند که شاید دلیل عمده آن، مصرف کم تر و در نهایت طراحی هوشمندانه این پردازنده گرافیکی باشد. Radeon R9 285 به زودی و با قیمت 300 دلار در ایالات متحده آمریکا روانه بازار خواهد شد. با عرضه رسمی این محصول، اطلاعات دقیق تری از این محصول منتشر می شود.

شهر سخت افزار