اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

بورد Z10PE-D8 WS مخصوص پردازنده های 18 هسته ای اینتل

۷۵۷ شماره اطلاع نامه : بورد Z10PE-D8 WS مخصوص پردازنده های 18 هسته ای اینتل ۱۳۹۳/۰۶/۲۲ بورد Z10PE-D8 WS مخصوص پردازنده های 18 هسته ای اینتل فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات بورد Z10PE-D8 WS مخصوص پردازنده های 18 هسته ای اینتل

بورد Z10PE-D8 WS مخصوص پردازنده های 18 هسته ای اینتل

با معرفی رسمی پردازنده های پر قدرت و پرسرعت Xeon E5-2600، ایسوس بار دیگر به عنوان بزرگ ترین تولید کننده مادربورد در جهان، سریع تر از فعالان این عرصه دست به کار شد و مین بوردی را مخصوص این پردازنده های 18 هسته ای به نمایش در آورد. این مین بورد که مخصوص سرور هایی قدرتمند طراحی شده ، موسوم به Z10PE-D8 WS می باشد و نصب دو پردازنده با چیپ ست C612 را در قلب تپنده این بورد بزرگ و همچنین تا 4 کارت گرافیکی در دو حالت SLI و CrossFireX را امکان پذیر می سازد. همچنین با وجود 7 اسلات PCI 3.0، Z10 قادر است در بیشترین حالت 4 کارت گرافیکی دو اسلاته، درایو های حالت جامد و کارت های مختلف مبتنی بر اینترفیس PCI Express را نیز پذیرا باشد.

مهندسین و متخصصین ایسوس که بنای کار این بورد را بر روی کارایی بالا در کنار مصرف کم و بهینه گذاشته اند، در تولید آن از درایور ماسفت یا به صورت اختصار Dr.Mos بهره گرفته اند، تا با قرار دادن آن در کنار مدار رگولاتوری متشکل از چوک های اختصاصی موسوم به Choke II، خازن، ماسفت و درایور IC، بهره وری را در دماهای بالا تا چیزی حدود 94 درصد افزایش دهند. خازن های در نظر گرفته شده برای این بورد که از نوع 12K جامد و تولید ژاپن می باشند، در دمای بالای 105 درجه سانتی گراد، بیش از 12000 ساعت مقاومت می کنند که این میزان در دماهایی همچون 65 درجه سانتی گراد به 1.2 میلیون ساعت (بیش از 1 قرن) افزایش پیدا می کند.

تولید کننده همچنین از کانکتور هایی با عنوان ProCool نیز بهره گرفته است که از جمله ویژگی های آن می توان به حذف حفره های تو خالی موجود در کانکتور و ایجاد ارتباطی امن بین مین بورد و منبع تغذیه اشاره کرد. اما دلیل این کار چه می تواند باشد؟ به گفته ایسوس، حذف حفره های تو خالی، امپدانس یا به عبارتی همان مقاومت را کاهش می دهد که در کنار این موضوع، حرارت را بهتر منتقل و از فرسودگی زود هنگام کانکتور جلوگیری می کند. اما از دیگر ویژگی های این بورد بزرگ با مغز متفکر های 18 هسته ای می توان به کنترلرهایی برای تنظیم سرعت فن ها در دو حالت اتوماتیک و دستی اشاره کرد. در اولین حالت، سرعت فن ها با توجه به دمای پردازنده به صورت اتوماتیک تنظیم می شود و در دومین حالت، کاربر می تواند سرعت چرخش آن ها را به صورت دستی کنترل و تنظیم نماید.

Z10PE-D8 WS هم چنین دارای کانکتور پرسرعت M.2، کارت توسعه ورودی/خروجی اختصاصی ایسوس PIKE II می باشد که امکان اتصال درایوهای حالت جامد با اینترفیس PCI Express 3.0 و دستگاه های SAS را فراهم می کند. اما آخرین ویژگی منحصر به فرد این بورد: ایسوس برروی این محصول خود، دکمه ای خاص با عنوان Q-Code تعبیه کرده است تا با فشردن آن اطلاعات و سوابق پورت چهار رقمی 80 به فلش درایو متصل به سیستم منتقل و به راحتی امکان تشخیص مشکلات و معایب سیستم را دراختیار مدیر آن  قرار می دهد. وجود لامپ LED در کنار درایور ماسفت نیز هر گونه خطا در برق رسانی و اتصال به منبع برق را گزارش می کند. به گفته منبع خبری، ایسوس Z10PE-D8 WS را به زودی و با قیمتی معادل 599 دلار روانه بازار خواهد کرد.

شهر سخت افزار