اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

استاندارد جدید DisplayPort 1.3 با پشتیبانی از کیفیت تصاویر 4K و 8K

۷۷۰ شماره اطلاع نامه : استاندارد جدید DisplayPort 1.3 با پشتیبانی از کیفیت تصاویر 4K و 8K ۱۳۹۳/۰۶/۲۶ استاندارد جدید DisplayPort 1.3 با پشتیبانی از کیفیت تصاویر 4K و 8K فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات استاندارد جدید DisplayPort 1.3 با پشتیبانی از کیفیت تصاویر 4K و 8K

استاندارد جدید DisplayPort 1.3 با پشتیبانی از کیفیت تصاویر 4K و 8K

انجمن استاندارد تجهیزات ویدئویی (VESA) اعلام کرد رابط جدید DisplayPort 1.3 با قابلیت های ارتقاء یافته و پهنای باند دو برابر نسبت به نسخه قبلی آماده تولید است. این رابط جدید، نسبت به نسل قبلی یعنی DisplayPort 1.2a از پهنای باند دو برابر و قابلیت انتقال 25.92 گیگابایت اطلاعات تصویری در هر ثانیه برخوردار است.

رابط DisplayPort 1.3 دارای 4 لاین ارتباطی است که هر کدام از این لاین ها قادرند تا 8.1 گیگابایت اطلاعات تصویری را در ثانیه منتقل نمایند که این رقم در حدود 50 درصد نسبت به DisplayPort 1.2a بالاتر است بدین ترتیب پهنای باند 32.4 گیگابیت در ثانیه امکان انتقال 25.92 گیگابیت اطلاعات تصویری خام یا غیر فشرده را در هر ثانیه فراهم خواهد کرد.

این پهنای باند وسیع اجازه می دهد تا بتوان از مانیتور های جدید با کیفیت 5K که رزولوشن تصویری 5120 در 2880 را ارائه می کنند استفاده کرد و تنها با استفاده از یک کابل DisplayPort و بدون نیاز به فشرده سازی اطلاعات ویدئویی را به راحتی منتقل کرد. با در اختیار داشتن این پهنای باند حتی میتوان از دو مانیتور با کیفیت 4K و رزولوشن 3840 در 2160 به طور همزمان و با اتصال یک کابل DisplayPort 1.3 نیز استفاده کرد.

استاندارد جدید DispalyPort 1.3 علاوه بر پشتیبانی از تبدیل HDMI, DVI و VGA میتواند با پشتیبانی از HDMI 2.0 که دارای ویژگی CEC (کنترل لوازم صوتی تصویری خانگی) است امکان اتصال آن به انواع تلویزیون را نیز فراهم آورد. در تلویزیون های دیجیتال امروزی که ساختار پیکسلی 4:2:0 را پشتیبانی می کنند زمینه بهره گیری از ویدئو های با کیفیت 8K x 4K نیز فراهم است که این ویژگی هم از طریق استاندارد جدید DispalyPort 1.3 به طور کامل پشتیبانی می شود.

این استاندارد از رابط های چند کاره و پروتکل های ارسال Data هم به خوبی پشتیبانی می کند. 2 کانال از 4 کانال یاد شده می تواند پهنای باند مورد نیاز برای ارسال اطلاعات ویدئویی به یک مانیتور UHD با فرکانس 60 هرتز و عمق رنگی 24 بیت را فراهم کند و دو کانال باقی مانده نیز برای ارسال اطلاعات باینری نظیر SuperSpeed USB و غیره مورد استفاده قرار گیرد.

به طور مثال رابط DockPort و Thunderbolt نمونه هایی از یک رابط چند کاره هستند که علاوه بر اطلاعات ویدئویی قادر به ارسال Data نیز هستند که DisplayPort می تواند به عنوان رابط استاندارد ارسال صدا و تصویر در آنها مورد استفاده قرار گیرد. این استاندارد بدون دریافت هزینه ای به اعضای انجمن VESA اعطا می شود.

شهر سخت افزار