اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

حافظه کم مصرف و جدید SSD از شرکت Micron برای مصارف خانگی

۷۷۳ شماره اطلاع نامه : حافظه کم مصرف و جدید SSD از شرکت Micron برای مصارف خانگی ۱۳۹۳/۰۶/۲۷ حافظه کم مصرف و جدید SSD از شرکت Micron برای مصارف خانگی فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات حافظه کم مصرف و جدید SSD از شرکت Micron برای مصارف خانگی

حافظه کم مصرف و جدید SSD از شرکت Micron برای مصارف خانگی

شرکت Micron از سری حافظه های SSD محصول جدیدی را معرفی کرده است که رکورد تازه ای در بازدهی بالا و مصرف بهینه از خود نشان می دهد. حافظه M600 SATA SSD از تکنولوژی NAND بهره برده و بازدهی بسیار مناسبی را در ذخیره سازی و بازخوانی اطلاعات برای نوت بوک های فوق باریک، تبلت ها و همینطور کامپیوتر های شخصی به ارمغان می آورد.

همانطور که میدانید مصرف باطری یکی از مسائل مهم در تبلت ها و نوت بوک های فوق باریک محسوب می شود و یکی از قطعات پرمصرف، وسایل ذخیره سازی اطلاعات است. شرکت Micron با محصول جدید خود رکورد جدیدی را در این زمینه ثبت کرده است. M600 زمانی که غیر فعال باشد تنها 2 میلی وات و در حالت فعال 150 میلی وات مصرف دارد که بسیار ناچیز است. هارد دیسک لپ تاپ های معمولی 1400 تا 2000 میلی وات در حالت فعال خود مصرف می کنند که با یک مقایسه ساده می توان فهمید استفاده از حافظه های SSD نظیر Micron M600 تا چه اندازه می تواند در مصرف باطری صرفه جویی به همراه داشته باشد.

با وجود مصرف بسیار ناچیز، M600 در ذخیره و بازخوانی اطلاعات بازدهی بسیار مناسبی نیز دارد. با بکار گیری معماری 16 نانومتری در چیپ های M600 سرعت ورود و خروج اطلاعات 100 هزار بار در هر ثانیه است و میتواند در هر ثانیه تا 560 مگابایت اطلاعات را بازخوانی نماید. با استفاده از جدیدترین تکنولوژی NAND که در این حافظه ها بکار رفته حتی کم ظرفیت ترین مدل این سری حافظه ها از سرعت ذخیره سازی بسیار بالایی برخوردار است. از نظر عمر این حافظه ها نیز خیالتان راحت باشد چون M600 قادر است تا 5 سال بطور مدام روزی 220 گیگابایت اطلاعات را ذخیره کند که بسیار بیشتر از عمر مفید درایو های معمولی است.

به عبارت دیگر M600 می تواند تا 400 ترابایت اطلاعات را در طول عمر مفید خود در خانه های حافظه ذخیره سازی نماید. حال اگر حداکثر حجم اطلاعات ذخیره شده و بازخوانی شده در یک کامپیوتر خانگی را 20 گیگابایت در روز در نظر بگیریم (که بسیار کمتر از این مقدار است) این حافظه ها حداقل تا 55 سال برای شما کار خواهند کرد! این سری حافظه ها از امکانات امنیتی بالایی در مقابل دزدی و یا سرقت برخوردار هستند و می تواند اطلاعات شما را با کلید AES-256 bit از نوع سخت افزاری رمز نگاری کند و این کار بدون کمترین میزان افت در بازدهی حافظه انجام می شود.

این سری حافظه های SSD برای اولترابوک ها و تبلت ها در سه ظرفیت 128، 256 و 512 گیگابایتی و با پشتیبانی از رابط های mSATA و همینطور رابط پرسرعت M.2 عرضه می شوند. برای کامپیوتر های شخصی نیز ظرفیت ها از 128 گیگابایت تا 1 ترابایت متغیر است. از آنجا که این سری حافظه های SSD فعلاً در مرحله تولید قرار دارند قیمت دقیق آنها اعلام نشده است اما در یکی دو ماه آینده و پس از انتشار رسمی، از طریق نمایندگان رسمی Micron در بازار توزیع خواهند شد.

شهر سخت افزار