اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

MSI از معماری Maxwell در گرافیک Lightning استفاده نخواهد کرد

۷۹۵ شماره اطلاع نامه : MSI از معماری Maxwell در گرافیک Lightning استفاده نخواهد کرد ۱۳۹۳/۰۷/۰۵ MSI از معماری Maxwell در گرافیک Lightning استفاده نخواهد کرد فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات MSI از معماری Maxwell در گرافیک Lightning استفاده نخواهد کرد

MSI از معماری Maxwell در گرافیک Lightning استفاده نخواهد کرد

طبق اخبار رسیده از شرکت MSI ظاهراً این شرکت تصمیم ندارد از پردازنده های گرافیکی که بر پایه معماری Maxwell طراحی شده اند در ساخت کارت های گرافیک جدید از سری Lightning بهره بگیرد. کارت گرافیک های سری Lightning این شرکت برای اورکلاکرها و استفاده از حداکثر قدرت پردازنده گرافیکی طراحی می شوند.

شرکت MSI انتظار دارد در آینده نزدیک از پردازنده های گرافیکی قویتری که قابلیت اورکلاک بالاتری داشته باشند بهره ببرد و به نظر میرسد این تصمیم MSI در این راستا صورت گرفته باشد. سری کارت های Lightning به دلیل داشتن قابلیت های بسیار بالا برای اورکلاک مجهز به سیستم خنک کننده بسیار قوی هستند. در طراحی مدار کنترل ولتاژ آنها از تعداد فاز بیشتری استفاده شده است تا در زمینه تغذیه کارت گرافیک در زمان اورکلاک قدرت بیشتر و بهینه تری در اختیار پردازنده گرافیکی قرار گیرد.

پردازنده های گرافیکی این سری از کارتها با وسواس خاصی انتخاب می شوند تا نهایت بازدهی در اورکلاک را در اختیار کاربر قرار دهند. مدل های قبلی این سری از کارت های گرافیکی MSI که مخصوص گیمر ها بودند از یک خنک کننده که به دو فن بزرگ مجهز بود (TwinFrozr) استفاده میکردند اما در کارتهای GTX 780 و GTX 780 Ti که به پردازنده گرافیکی قدرتمند تری (GK110) مجهز هستند شرکت MSI در طراحی سیستم خنک کننده از سه فن استفاده کرده است (TriFrozr) تا تهویه مطلوب تری حاصل شود.

با این اوصاف MSI به دلیل توان مصرفی پایین تر پردازنده های گرافیکی در کارت های جدید GTX 970 و GTX 980 تمایلی به استفاده از GPU های فعلی انویدیا که بر پایه معماری Maxwell طراحی شده اند ندارد زیرا این معماری اگر چه برای گیمینگ حرفه ای مناسب به نظر می رسد اما دارای محدودیت هایی است که برای اورکلاک در سطوح بالا مناسب نخواهد داد. گمان میرود MSI در انتظار GPU های قدرتمند تری نظیر GM200 و یا GM 210 نشسته است. این شرکت ادعا می کند فعلاً برنامه مشخصی برای بکارگیری این نوع GPU ها ندارد اما استفاده از آنها در سری Lightning در آینده نزدیک امکان پذیر است.

شهر سخت افزار