اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

فناوری جدید AMD در نمایش خز و مو در بازیهای رایانه ای

۸۱۴ شماره اطلاع نامه : فناوری جدید AMD در نمایش خز و مو در بازیهای رایانه ای ۱۳۹۳/۰۷/۱۲ فناوری جدید AMD در نمایش خز و مو در بازیهای رایانه ای فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات فناوری جدید AMD در نمایش خز و مو در بازیهای رایانه ای

فناوری جدید AMD در نمایش خز و مو در بازیهای رایانه ای

رنگ آمیزی و نمایش اشیاء ریز و ظریف و یا موضوعاتی نظیر موی انسان، خز، پشم و چمن و غیره در بازیهای رایانه ای نیاز به محاسبات پیچیده ریاضی دارد که با پیشرفت کارت های گرافیکی روزبروز شاهد نوآوری های جدیدتری در این زمینه هستیم. شرکت AMD فناوری جدیدی را عرضه کرده است که توانایی فوق العاده ای در تفکیک و نمایش مو ارائه میکند.

این فناوی جدید موسوم به TressFX 2.0 می تواند جزئیات بسیار واضح تر و رنگ آمیزی دقیق تری از بافت موی انسان و یا موضوعات مشابه به تصویر بکشد. این فناوری در صحنه هایی که طراحان بازی از چندین منبع نور در صحنه استفاده می کنند می تواند بافت ظریف موضوعات را بهتر تفکیک نماید و شیوه جدیدی هم برای سایه زنی خودکار ارائه خواهد داد.

به سبب تلاشهای شرکت بازی ساز Crystal Dynamics فناوری TressFX در صنعت بازی های رایانه ای جای خود را پیدا کرده است و از آن زمان تا کنون AMD در تلاش بوده تا این فناوری را ارتقاء بخشد. حال با اتمام مراحل فنی توسعه این فناوری و عرضه TressFX 2.0 شاهد خصوصیات منحصر بفردی در گرافیک بازای های رایانه ای خواهیم بود.
 

در TressFX 2.0 ویژگی های زیر ارتقاء یاقته است:

  • اضافه شدن قابلیت پردازش چمن و پوست و موی حیوانات همچون خز و کُرک
  • ویژگی جدید LOD برای بالا بردن تفکیک موضوعات متحرک در صحنه هایی که موضوعاتی مانند مو و پارچه به طور دائمی به چشم بیننده دور و نزدیک میشوند
  • کارآیی بالاتر در صحنه هایی که از چندین منبع نوری برای نورپردازی موضوعات استفاده شده است
  • تفکیک بهتر مناطق تاریک و روشن با بکار گیری سایه زنی خودکار
  • قابل توسعه و اجرا در طیف وسیعی از پردازنده های گرافیکی
  • باز بودن دست برنامه نویسان برای کد نویسی ماژولار در استفاده از قابلیت های TressFX 2.0
  • پیروی از قوانین فیزیک در جلوه هایی نظیر کشیدگی و غیره


علاوه بر ویژگی های بالا تعداد زیادی از ایرادات محاسباتی و فنی نسبت به نسخه قبلی برطرف شده است. با اضافه شدن قابلیت پردازش چمن و خز که دقیقاً از خصوصیات موی انسان پیروی میکند TressFX 2.0 قادر است چند رشته مو را به عنوان یک دسته در نظر گرفته و نیروی خارجی مانند باد را بر روی یک گروه از این رشته ها اعمال کند تا جلوه های حرکتی بسیار طبیعی تر به نظر آید.

در پردازش موی انسان بخصوص در حرکت های تند و سریع، موها گاهاً به طور مصنوعی از حد طبیعی خود کشیده تر به نظر می رسند. اضافه شدن قابلیت "کشیدگی" در TressFX 2.0 میزان کشیدگی موها در حرکت های سریع کاملاً قابل کنترل است و حتی اجازه می دهد بعد از برطرف شدن نیروی موثر خارجی مانند باد، موها به محل طبیعی خود برگردند.

فناوری مشابه TressFX 2.0 در کارتهای انویدیا Hairworks نام دارد و بدلیل انحصاری بودن کد منبع Hairworks در صورتی که از یک کارت گرافیک NVIDIA بر روی سیستم AMD (مادربرد و CPU) استفاده شود، ویژگی ها و جلوه های ایجاد شده از طریق Hairworks میتواند تا 7 برابر کند تر عمل کند که این موضوع به دلیل سازگار نبودن با پلتفرم های دیگر است. اما در TressFX 2.0 این سازگاری در نظر گرفته شده و از طرفی این فناوری به صورت کد منبع باز در دسترس است و برنامه نویسان میتوانند آن را مطابق نیاز خود سفارشی کنند.

شهر سخت افزار