اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

واگذاری بخش سرورهای x86 آی‌بی‌ام به لنوو

۸۲۰ شماره اطلاع نامه : واگذاری بخش سرورهای x86 آی‌بی‌ام به لنوو ۱۳۹۳/۰۷/۱۵ واگذاری بخش سرورهای x86 آی‌بی‌ام به لنوو فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات واگذاری بخش سرورهای x86 آی‌بی‌ام به لنوو

واگذاری بخش سرورهای x86 آی‌بی‌ام به لنوو

پس از گذشت بیش از یک ‌سال از انتشار خبر رایزنی‌های لنوو برای خرید بخش سرورهای x86 آی‌بی‌ام، سرانجام با تایید رگلاتوری ایالات متحده، اتحادیه اروپا و چین، بخش یادشده ضمن قراردادی ۲٫۱ میلیارد دلاری رسماً به لنوو واگذار می‌شود تا این شرکت چینی در فهرست بزرگ‌ترین سازندگان سرور جهان در جایگاه سوم بایستد.

فرآیند انتقال همین هفته در بیشتر بازارهای بزرگ جهان آغاز و تا اوایل سال بعدی میلادی در دیگر کشورها کامل خواهدشد. طبق این قرارداد، سرورهای تیغه‌ای و سوئیچ‌های خانواده System x، BladeCenter و Flex System و نیز سرورهای NeXtScale و iDataPlex به‌همراه نرم‌افزارهای مربوطه به لنوو واگذار می‌شوند.

اما مین‌فریم‌های System z و سرورهای Power Systems ،Storage Systems، سرورهای Flex مبتنی بر Power و نیز سامانه‌های PureApplication و PureData همچنان در مالکیت آی‌بی‌ام باقی می‌مانند. گفتنی است لنوو بخش محاسبه‌های شخصی آی‌بی‌ام را نیز در سال ۲۰۰۵ به تملک خود درآورده‌بود که همین خرید کسب‌وکار کامپیوترهای شخصی لنوو را به‌گونه چشمگیری در جهان گسترش داد.

گفته‌شده‌است که مشتریان سابق آی‌بی‌ام از این داد و ستد آسیبی نخواهند دید. اما شماری از کارکنان آی‌بی‌ام در چین که نگرانند شغل خود را از دست بدهند در مخالفت با این خریدوفروش دست به اعتراض زدند. مقامات رسمی دو شرکت می‌گویند آن‌ها تعهد دارند که همه کارکنان کنونی همچنان در شمار شاغلان بخش‌های مربوطه باقی بمانند اما پیشبرد کارایی‌ها نیز برایشان اهمیت دارد.

لنوو قصد دارد در دو سایت تولیدی خود برای مشتریان آمریکای شمالی سرور بسازد. یکی سایت‌ تولید کامپیوترهای شخصی که سال گذشته در کارولینای شمالی راه‌اندازی شد و دیگری کارخانه‌ای متعلق به‌این شرکت در مونتری مکزیک. لنوو همچنین توجه خود به امنیت را افزایش داده‌ و برای همین منظور علاوه بر تشکیل یک کمیته امنیتی در شرکت خود، پست جدیدی را با عنوان مدیر امنیت تعریف کرده‌است.

برسام