اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

کولر مایع برای کارت گرافیک GTX 980 از شرکت Aqua Computer

۸۳۴ شماره اطلاع نامه : کولر مایع برای کارت گرافیک GTX 980 از شرکت Aqua Computer ۱۳۹۳/۰۷/۲۰ کولر مایع برای کارت گرافیک GTX 980 از شرکت Aqua Computer فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات کولر مایع برای کارت گرافیک GTX 980 از شرکت Aqua Computer

کولر مایع برای کارت گرافیک GTX 980 از شرکت Aqua Computer

شرکت آلمانی Aqua Computer یک سیستم خنک کننده مایع مختص کارت گرافیک های NVIDIA GTX 980 روانه بازار کرده است. این کولر Kryographics نام دارد و دارای یک صفحه انتقال حرارت مسی تراش خورده و با درجه خلوص بسیار بالا به قطر 10 میلیمتر است که روی پردازنده، حافظه رم و مدار تنظیم ولتاژ را کاملاً می پوشاند.

سطح زیرین صفحه مسی کاملاً تراش خورده و صیقلی است تا حداکثر تماس را ایجاد نماید و قسمت مربوط به پردازنده گرافیکی نیز با شیارهایی به قطر نیم میلیمتر تراش خورده است تا سطح تماس بیشتری را با مایخ سیال داخلی ایجاد نماید. شرکت Aqua Computer به جای پد حرارتی از یک چسب حرارتی مخصوص بر روی چیپ حافظه رم استفاده کرده است تا توسط آن بتواند حداکثر حرارت را از رم ها دفع کند. پیچ های ثابت کننده صفحه مسی به گونه ای طراحی شده اند تا فاصله و میزان فشار آن بر روی صفحه کاملاً قابل تنظیم باشد.

دو دریچه ورودی و خروجی با سایز G1/4 اینچ برای جریان مایع خنک کننده در نظر گرفته شده است که در صورتی که بخواهید از دو کارت در حالت SLI استفاده نمایید با استفاده از یک رابط مخصوص از شرکت Aqua Computer می توان این دریچه ها را برای دو کارت گرافیک به اشتراک گذاشت تا جریان مایع خنک کننده همزمان در داخل دو کارت جریان داشته باشد. این کولر های مایع در 6 مدل بفروش خواهند رسید که علاوه بر مدل ذکر شده که از مس خالص است مدل دوم با فلز نیکل آبکاری شده است. قسمت فوقانی صفحه یا از یک صفحه فولادی ساخته شده و یا در مدل دیگر از یک صفحه آکریلیک شفاف تراشیده شده است که مدل دیگر آن نیز اکریلیک و ظاهری خاکستری رنگ دارد.

صفحه های آکریلیک برای مقاومت بیشتر به شکل تزریق شده در قالبی یک تکه ساخته می شوند و به منظور جلوگیری از هر گونه ترک و شکستگی، هیچ گونه سوراخکاری پس از قالبگیری بر روی آنها انجام نشده است. کاور قالب نیز با یک ورق فولادی سر جای خود محکم می شود تا فشار به طور یکنواخت بر سطح صفحه خنک کننده منتقل شود. مدل مسی از اواخر همین هفته به قیمت 89 یورو آماده فروش خواهد بود اما مدل هایی که با نیکل آبکاری شده اند از دو هفته بعد به فروش گذاشته خواهند شد. مدل نیکلی، مدل اکریلیک شفاف و اکریلیک خاکستری به قیمت 99.90 یورو فروخته خواهند شد. مدل هایی که هم از صفحه نیکلی و هم از کاور اکریلیک شفاف ساخته شده اند نیز 109.90 یورو قیمت خواهند داشت.

شهر سخت افزار