اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

وقتی معماری های نوین نیاز به مادربوردهای جدید پیدا می کنند

۸۹۱ شماره اطلاع نامه : وقتی معماری های نوین نیاز به مادربوردهای جدید پیدا می کنند ۱۳۹۳/۰۸/۱۳ وقتی معماری های نوین نیاز به مادربوردهای جدید پیدا می کنند فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات وقتی معماری های نوین نیاز به مادربوردهای جدید پیدا می کنند

وقتی معماری های نوین نیاز به مادربوردهای جدید پیدا می کنند

بر اساس جدول برنامه ریزی Tick Tock، این بار نوبت به معرفی یک معماری جدید از سوی اینتل رسیده است. نام این معماری Skylake می باشد و قصد داریم نگاهی کوتاه به آن داشته باشیم.

 اینطور که در خبرهای رسیده گفت شده ما می توانیم این نسل را در Computex سال 2015 میلادی و یا در ماه ژوئن همان سال ببینیم. طبق گفته ها Skylake-S جایگزینی بر نسل بهینه سازی شده haswell و پردازنده Core i7 4790 اینتل خواهد بود. Skylake-S معماری نوینی را به همراه خود خواهد داشت و در کنار آن چیپ ستی جدید، سوکتی جدید و مادربوردی جدید. این سخنان به آن معنی است که کاربران باز هم و به واسطه سوکت جدید این شرکت یعنی LGA 1151، بار دیگر مجبور به تعویض بوردهای خود خواهند بود تا بتوانند از پردازنده های این نسل بهره ببرند.

البته باید اذعان کرد این نسل توانایی پشتیبانی از دو نسل متفاوت از حافظه های اصلی یعنی DDR3 (1.35V) و نسل چهارم یعنی DDR4 (1.2V) را خواهد داشت و از این رو تولید کنندگان مادربورد به خواست خود می توانند از هر کدام از این دو نسل بهره بگیرند و کاربران نیازی نخواهند داشت تا اقدام به خرید حافظه های جدید کنند. چیپ ستی که این نسل را همراهی خواهد کرد و امکان اورکلاک را نیز برای اورکلاکرها فراهم می نماید Z170 خواهد بود که از نسل سوم PCI-E نیز به صورت یک X16 و یا در حالت 2x8 و یا 2x4 پشتیبانی می کند. به جز موارد گفته شده ما بازهم شاهد یکی دیگر از فناوری ها یعنی SLI و Crossfire خواهیم بود تا نیاز گیمرهای حرفه ای نیز از این طریق برطرف شود.

پشتیبانی از 14 پورت USB که تعداد 10 عدد از آنها USB 3.0 خواهد بود در کنار 6 عدد پورت SATA 6Gbps ،20 مسر PCI، سه پورت X2 به همراه سه عدد RST از دیگر امکاناتی است که این چیپ جدید در اختیار کاربر خود قرار خواهد داد. اما آنچه که باعث تأسف خواهد بود این است که اینتل قصد پشتیبانی کردن از USB 3.1 را نخواهد داشت و سازندگان مادربورد برای بهره گیری از این فناوری باید از کنترلرهای دیگر شرکت ها بهره ببرند. باید منتظر ماند و دید که با پا به عرصه گذاشتن این نسل و همچنین با بهره گیری نسل بعدی حافظه های اصلی یعنی DDR4 ها چه اتفاقی در بازار مصرف کامپیوترهای شخصی خواهد گذشت و آیا ما شاهد تحولی در عرصه پردازش پردازنده های مرکزی خواهیم بود یا اینکه اینتل بازهم تنها به چند درصد بازدهی بالاتر اکتفا خواهد نمود.

شهر سخت افزار