اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

Radeon R9 490X با پهنای باند حافظه بیش 1 ترابایت در ثانیه

۹۴۳ شماره اطلاع نامه : Radeon R9 490X با پهنای باند حافظه بیش 1 ترابایت در ثانیه ۱۳۹۳/۰۹/۰۶ Radeon R9 490X با پهنای باند حافظه بیش 1 ترابایت در ثانیه فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات Radeon R9 490X با پهنای باند حافظه بیش 1 ترابایت در ثانیه

Radeon R9 490X با پهنای باند حافظه بیش 1 ترابایت در ثانیه

با اخباری که از کارت گرافیک جدید AMD Radeon R9 390X در دست داریم تقریباً مطمئن هستیم که این کارت از پهنای باس شگفت انگیز 4096 بیتی برخوردار خواهد بود و سرعت ارتباط با حافظه رم نیز تا 640 گیگابایت در ثانیه خواهد رسید. این سرعت و پهنای باند فوق العاده با کمک نسل جدیدی از حافظه ها موسوم به HBM یا همان "حافظه های با پهنای باند بالا" میسر شده اما جالب تر از R9 390X کارت گرافیک بعد از آن یعنی R9 490X است که مجهز به پهنای باند باور نکردنی با سرعت بالاتر از 1 ترابایت در ثانیه خواهد بود.

اولین نسل از حافظه های HBM با بهره مندی از سرعت 2 گیگابیت در ثانیه برای هر چیپ، سرعت 1 گیگابیت در ثانیه به ازای هر پین حافظه (128 گیگابایت در ثانیه) و قابلیت ترکیب آنها در یک گروه چهار تایی قادر است در مجموع، پهنای باندی با سرعت 512 گیگابایت در ثانیه (512 = 4x128) را در اختیار کارت قرار دهد. به علاوه، یک چیپ ثانویه نیز در کنار آنها قرار دارد که سرعتی برابر با 128 گیگابایت در ثانیه دارد. با این که سرعت نسل اول حافظه های HBM (نسل فعلی) به اندازه کافی مبهوت کننده است اما حافظه های نسل دوم، سرعتی برق آسا خواهند داشت که بسیار بالاتر از نسل فعلی خواهد بود.

ماژول های رم نسل دوم حافظه های HBM دارای سرعت انتقال 8 گیگابیتی به ازای هر چیپ (در مقایسه با 2 گیگابیت در نسل اول) خواهند بود و این به معنای آن است که در کارت های مجهز به این نسل از حافظه ها، امکان قرار دادن 8 تا 16 گیگابایت حافظه رم بر روی کارت وجود خواهد داشت. به علاوه پهنای باند هر پین حافظه از 128 گیگابایت به 256 گیگابایت در ثانیه افزایش پیدا خواهد کرد که در مجموع پهنای باندی برابر 1.28 ترابایت در ثانیه سرعت کل نقل و انتقال اطلاعات در حافظه رم بر روی این کارت ها خواهد بود.

کارت های جدید NVIDIA GeForce GTX 980 که از معماری Maxwell بهره می برند با مجهز بودن به باس 256 بیتی تنها قادرند 224 گیگابایت در ثانیه سرعت داشته باشند، حال تصور کنید یک کارت گرافیک با بهره گیری از باس 4096 بیتی و سرعت 1.28 ترابایت در ثانیه چه هیولای آتشینی خواهد بود. این نوع کارت ها مطمئناً در سنگین ترین بازی های رایانه ای، فوق العاده ظاهر خواهند شد و مخصوصاً در پردازش تصاویر Ultra HD و بالاتر از آن طوفانی به پا خواهند کرد. نسل دوم حافظه های HBM و کارت گرافیک هایی که مجهز به آن هستند زمانی قدرت واقعی خود را نشان خواهند داد که پای تصاویر 4K و 8K به میان بیاید.

مثال بهتر از آن زمانی است که نیاز به پردازش صحنه های VR یا همان "واقعیت مجازی" در وسایلی نظیر Oculus Rift باشد. در این حالت تصاویر، نسبت به هر چشم کاربر به طور جداگانه پردازش و نمایش داده خواهد شد و با استفاده از چنین پهنای باندی به راحتی می توان تصاویر با کیفیت 1440p را به طور مجزا برای هر چشم کاربر نمایش داد و در عین حال قسمتی از پهنای باند هم دست نخورده باقی خواهد ماند. با این حال کارت گرافیک R9 390X تازه شروع راه خواهد بود و کارت های بالاتر از آن تنها زمانی وارد چرخه بازار خواهند شد که واقعاً نیاز به حافظه های نسل دوم، ضروری احساس شود.

زمانی که برنامه نویسان بازی های رایانه ای از خواب بیدار شوند و شروع به کدنویسی برای استفاده از قابلیت های شگفت انگیز این گونه کارت های پرسرعت کنند، زمان آن فرا خواهد رسید که سازندگان شروع به تولید انبوه این نوع کارت های گرافیک کنند چرا که آن زمان، به معنای واقعی، نسلی جدید برای کنسول های بازی و پردازنده های گرافیکی محسوب خواهد شد.

شهر سخت افزار