اخبار و مقالات :: نرم افزار، اینترنت و شبکه

ابداع فناوری جدید reCAPTCHA توسط گوگل

۹۵۵ شماره اطلاع نامه : ابداع فناوری جدید reCAPTCHA توسط گوگل ۱۳۹۳/۰۹/۱۴ ابداع فناوری جدید reCAPTCHA توسط گوگل نرم افزار، اینترنت و شبکه :: اخبار و مقالات ابداع فناوری جدید reCAPTCHA توسط گوگل

ابداع فناوری جدید reCAPTCHA توسط گوگل

همگی با Captcha ها در صفحات اینترنتی آشنا هستیم. همان قسمتی که نوشته هایی را به صورت تصویر در آخر لیست ثبت نام و ورود به سایت ها مشاهده می کنید. این نوشته یک خصوصیت امنیتی است که از چندین سال پیش تاکنون توسط وب سایت ها استفاده می شد اما گوگل تصمیم گرفته است مدل جدیدی از Captcha را بکار بگیرد.

گوگل فناوری Captcha را در سال 2009 از شرکت ابداع کننده آن خرید و از آن موقع این روش توسط این شرکت و اکثر سایت های اینترنتی دیگر به عنوان یک قدم مضاعف امنیتی مورد استفاده قرار گرفته است و هدف آن این است که کاربر واقعی را از یک برنامه خرابکار یا مزاحم تشخیص دهد. روش کار به این صورت است که یک متن، نوشته، عدد یا کلمه به صورت تصویر به کاربر نشان داده می شود و چون فقط انسان است که می تواند حروف یا اعداد داخل تصویر را بخواند، در صورتی که متن مورد نظر در محل روبروی آن به طور صحیح وارد شود، وب سایت از واقعی بودن کاربر اطمینان حاصل کرده و به او اجازه ادامه کار را می دهد در غیر این صورت از ادامه کار جلوگیری می کند.

خواندن و تایپ کردن نوشته ها که گاهاً در میان خط و خطوط نشان داده می  شد و یا اعداد و حروف به صورت موجی و کج نمایش داده می شد کمی کاربران را آزار می داد اما اکنون گوگل روش جدیدی را برای کار با reCaptcha ابداع کرده است که بسیار راحت تر است و امنیت بالاتری نیز دارد. در روش جدید، دیگر از نوشته و یا اعداد کج و معوج خبری نیست و کاربر فقط با یک Checkbox ساده روبرو می شود که روبروی آن نوشته است "من روبات نیستم!" و کاربر فقط تیک مربع مربوط به آن را با ماوس فعال می کند. این روش، سرعت کار را بیشتر کرده و دیگر کاربر را اذیت نخواهد کرد.

دلیل ابداع این روش توسط گوگل، افزایش هوش مصنوعی بد افزار ها و بات های آنلاین است چرا که بد افزار های مدرن قادرند با استفاده از فناوری های جدید، 99.8 درصد از تصاویر Captcha را خوانده و نوشته صحیح را شناسایی و در محل مورد نظر وارد کنند. این به معنی آن است که Captcha ها دیگر به روش قدیمی قادر به تامین امنیت وب سایت ها نخواهند بود. روش جدید که No Captcha reCaptcha نامگذاری شده است از موتور پیشرفته ای برای آنالیز خطا بهره می برد. یکی از فاکتورهایی که در API این فناوری گنجانده شده است آنالیز و تجزیه و تحلیل نحوه کلیک کردن کاربر و میزان تسلط او بر نشانگر ماوس و حتی حرکت های ماوس، قبل و بعد از فعال کردن تیک مربع مربوطه است.

به گفته گوگل این فناوری جدید هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و ممکن است در آینده نزدیک برای تقویت الگوریتم آن از نوشته ها و اعداد هم کمک گرفته شود اما وب سایت هایی که تا کنون این روش را در صفحات سایت خود استفاده کرده اند گزارش داده اند که میزان فعالیت بات ها یا بد افزار ها بر روی صفحات سایت به میزان شگفت آوری کاهش داشته است. این فناوری در سایت هایی مثل Snapchat, Humble Bundle و Wordpress پیاده سازی شده و در حال استفاده است.

شهر سخت افزار