اخبار و مقالات :: فناوری اطلاعات و عمومی

GTX 980 WaterForce 3-Way SLI Kit، مجموعه ای قدرتمند از 3 کارت گرافیک

۹۶۴ شماره اطلاع نامه : GTX 980 WaterForce 3-Way SLI Kit، مجموعه ای قدرتمند از 3 کارت گرافیک ۱۳۹۳/۰۹/۲۱ GTX 980 WaterForce 3-Way SLI Kit، مجموعه ای قدرتمند از 3 کارت گرافیک فناوری اطلاعات و عمومی :: اخبار و مقالات GTX 980 WaterForce 3-Way SLI Kit، مجموعه ای قدرتمند از 3 کارت گرافیک

GTX 980 WaterForce 3-Way SLI Kit، مجموعه ای قدرتمند از 3 کارت گرافیک

مدت ها پیش و در هنگام انتشار اطلاعاتی از GTX 980 WaterForce 3-Way SLI Kit این سوال پیش آمد که چرا گیگابایت امیدوار است چنین محصولی را در کامپیوترهای خانگی کاربران مشاهده کند. مطمئناً تصمیم گیری درباره چنین محصولی بدون داشتن اطلاعاتی در مورد قیمت آن کمی مشکل است به همین دلیل به نظر می رسد که اکنون و پس از انتشار قیمت این محصول، زمان مناسب برای ارزیابی دقیق تر GTX 980 WaterForce 3-Way SLI Kit فرا رسیده است.

GTX 980 WaterForce 3-Way SLI Kit مجموعه ای است از 3 کارت گرافیک GTX 980 به همراه یک واتر کولینگ مجزا، این مجموعه به این شکل طراحی شده است که جعبه خنک کننده باید در بالای کیس قرار بگیرد سپس هرکدام ار مجاری عبور آب از بالای قفسه درایو نوری به داخل کامپیوتر هدایت می شوند تا در نهایت به هرکدام از کارت های GTX 980 اتصال پیدا کنند. درون این جعبه خنک کننده، 3 رادیاتور به همراه سه فن مجزا قرار داده شده است تا هر کدام از آنها وظیفه خنک سازی یکی از کارت های گرافیک را برعهده بگیرند.

در مقایسه با سیستم های چند گرافیکی (Multi-GPU) این مجموعه عملکردی بسیار بهتر را به نمایش می گذارد. چرا که با داشتن سه کارت گرافیک خنک سازی شده با استفاده از آب، دیگر با مشکلات انتقال گرما که در سیستم های چند گرافیکه خنک سازی شده با استفاده از هوا سراغ داریم برخورد نخواهیم کرد. علاوه بر این با استفاده از این دستگاه گرمای حاصل از کارت های گرافیک توسط یک محفظه سر بسته به بیرون منتقل می شود به همین دلیل این گرما در عملکرد دیگر اجزای سیستم تاثیری نخواهد گذاشت.

کارت گرافیک GTX 980 موجود در این مجموعه در فرکانس کاری 1228 مگاهرتز کلاک شده است. این فرکانس با استفاده از فناوری GPU Boost 2.0 می تواند به 1329 مگاهرتز هم برسد. علاوه بر این حافظه 4 گیگابایتی هر کدام از این کارت ها در فرکانس مرجع 7 گیگاهرتز عمل می کنند. گیگابایت به کاربران توصیه کرده است برای تغذیه این محصول، از منبعی که حداقل قابلیت تولید 1200 وات توان را دارد بهره ببرند.

در حالی که گیگابایت این محصول را با قیمتی در حدود 3000 دلار روانه بازار کرده است، بدون توجه به مناسب ترین قیمت های موجود در بازار، هر کدام از کارت گرافیک های GTX 980 را می توان با قیمتی در حدود 550 دلار خریداری کرد. به این ترتیب هر سه کارت، چیزی در حدود 1650 دلار قیمت خواهند داشت. اگر این مقدار را از 3000 دلار قیمت این محصول کم کنیم آنگاه متوجه می شویم که این خنک کننده در حدود 1350 دلار برایمان آب خورده است.

اگر چه ساخت یک خنک کننده دست ساز برای این سه کارت گرافیک کمی زمان بر است و محصول نهایی مرغوبیت مشابه با این محصول را ندارد اما با صرف این هزینه 3000 دلاری می توان یک کامپیوتر کامل به همراه سه کارت گرافیک GTX 980 خنک سازی شده با استفاده از هوا را خریداری نمود. مطمئناً اگر این محصول چیزی در حدود 2000 دلار قیمت داشت می توانست طیف عظیمی از کاربران را به سمت خود بکشاند.

شهر سخت افزار